•

Základná škola Jána Domastu Cabaj – Čápor 1085 je plnoorganizovaná základná škola s právnou subjektivitou s účinnosťou od 1. mája 2002. Zriaďovateľom školy je Obec Cabaj – Čápor od 1. júla 2002. Škola poskytuje žiakom primárne a nižšie stredné vzdelanie.V škole sa nachádza 11 kmeňových tried. V každom ročníku je jedna trieda. V škole sú zriadené dve triedy pre žiakov s mentálnym postihnutím A variant. Súčasťou školy je školský klub detí a školská výdajňa stravy.

Školu tvoria dve budovy. V A budove sa nachádzajú ročníky 1. – 9. bežných tried a v B budove sa nachádzajú 2 triedy pre žiakov s mentálnym postihnutím A variant. Súčasťou A budovy je školská výdajňa stravy a minitelocvičňa. V A budove sa nachádza 10 učební, 9 kmeňových tried, počítačová učebňa a tiež ŠKD, ktorý má dve oddelenia. 1. oddelenie sanachádza v kmeňovej triede 1. A  a 2. oddelenie sa nachádza v kmeňovej triede 4. A.

V B budove sa nachádzajú 2 kmeňové triedy pre žiakov s mentálnym postihnutím, ktorí majú k dispozícii dielňu a kuchynku, kde môžu rozvíjať svoje pracovné návyky a zručnosti. V rámci pracovného vyučovania sa starajú o vyvýšené záhony, kde sa učia pestovateľským zručnostiam. Pred budovou sa nachádza skalka, ktorú si žiaci svojpomocne vybudovali a starajú sa o ňu.

Okolie školy tvorí školský areál, v ktorom sa nachádza multifunkčné ihrisko a asfaltové ihrisko slúžiace na basketbal a volejbal.

Vychádzajúc z regionálnych podmienok, škola sa snaží budovať národné povedomie svojich žiakov, podrobne ich oboznamovať s osobnosťou a dielom spisovateľa Jána Domastu, ktorého meno naša škola nesie vo svojom názve. Pestovať lásku k materinskému jazyku prostredníctvom literárnych súťaží, príprav kultúrnych programov pre obec, vytváraním čitateľských kútikov v triedach, organizovanými návštevami obecnej knižnice, organizovaním divadelných a kultúrnych predstavení priamo v škole.

Škola sa usiluje o výchovu k medziľudským vzťahom, k tolerancii, vzájomnej úcte a pomoci. Svojich žiakov vedie k ochrane prírodného prostredia, uvedomovaniu si zodpovednosti za ďalší život na Zemi, o čom svedčí zapojenie sa do medzinárodného projektu Zelená škola. Základnou filozofiou školy je úzka dobrá spolupráca s rodičmi žiakov a Obcou Cabaj – Čápor pri prezentácii školy.